קיבוץ מעלה החמישה
חסר רכיב

הקורונה בקיבוץ- דעה אישית אמיר כספי

17/03/2020

דעה אישית: אמיר כספי. 
ויש לנו גם תרופה שבפיתוח, בסוף.

חברים יקרים.

בימים האחרונים בת זוגי עדי נמצאת בבידוד. היא נחשפה לקורונה בעת שעבדה עם ילדה שנדבקה בנגיף בבית החולים הדסה. 
אני מסתובב ברחבי הקיבוץ ורואה אנשים נפגשים ולא שומרים מרחק. ילדים משחקים ביחד "על מנת לשמור על הבריאות הנפשית שלהם" . ולא כל כך מבין מה מניע אתכם לעשות זאת
נגיפים זקוקים לגוף חי על מנת לחיות. הם חיים על ידי מעבר בין אדם אחד לשני. בכל פעם שאתם מפגישים את הילד שלכם עם רק עוד ילד אחד. אתם חושפים אותו לרשת ארוכה של מפגשים שלו ושל הוריו עם אנשים אחרים. הקורונה מדבק מאוד.  אחוז גבוהה מהנדבקים לא יודעים שהם חולים. נכון הקורונה לא מסוכנת לילדים ואפילו לא לכם הורים צעירים. אבל היא כן מסוכנת למבוגרים, היא כן מסוכנת למערכת הבריאות.

לא צריך ללכת רחוק על מנת להבין מה יכול לקרות. צפו באיטליה. עכשיו דמיינו לעצמכם שהילד שלכם היה באיטליה וחס וחלילה היה בולע חפץ זר או אפילו סתם שובר את היד. האם הייתם מעיזים ללכת לבית החולים. כל בתי החולים באיטליה מטפלים כמעט בלבד בקורונה. ההמלצה הגורפת שם היא לא לבוא לבית החולים לטפל בשום דבר אחר.

ויש עוד צד קהילתי, כל הזמן מדברים פה על החוסן הקהילתי. המפגשים שלכם חושפים את כל שכבות המבוגרים של הקיבוץ לסכנת חיים. אנחנו חיים ביישוב קטן, עם ישנה הדבקה סמויה היא תגיע במהירות גם אליהם.

אני רואה כיצד קשה לסבא וסבתא לא להיפגש עם הנכדים. וכיצד קשה לנו לא להיעזר בהם. אבל האחריות היא של כולנו.

הבריאות הנפשית של הילדים, זאת שאנחנו כל כך מנסים לגונן עליה, תפגע ברגע אחד כשמישהו ממשפחתכם יהיה מורדם ומונשם. 
הבריאות הנפשית של ילדיכם והשגרה שלהם תיפגע לאין ערך יותר כאשר מכר שלכם או קרוב משפחה חס וחלילה ימות בגלל הקורונה. זו הסיבה שאנחנו אמורים לשתף פעולה. זו הסיבה שאנחנו אמורים לעצור רגע את שגרת החיים. למנוע ממשפחתנו להיפגש, לא להיעזר בסבא ובסבתא (למרות שזה קשה, ולמרות שהם מוכנים לעזור) כי להם זה הכי מסוכן.  

בדיעבד אם הייתם יכולים למנוע מוות של כל אחד הייתם עושים זאת. עכשיו זה הבדיעבד. לא אחר כך. תהיו איטלקים בכל שאר תחומי החיים. רק לא בתחום הזה.

הפרידו את ילדיכם מהחברים ותתמודדו איתם. זה לא קל. 
אני כבר ארבעה ימים מתזז כמו שלא ידעתי מעולם שעדי עושה, בניקיונות, בישול, משחק ובשיעורי הבית, אבל אני מקפיד לא להפגיש את הבנות שלי עם ילדים אחרים (אפילו שמותר להם, רק עדי בבידוד) וגם לא אפגיש אותם כשהיא תצא. אפילו שאני חרד לבריאות הנפשית שלהן, אני מוכן להתאמץ עבור הסבא והסבתא ולהקריב את הנוחות שלי,  ואם הם מטיילים עם הילדות זה רק במרחק של 2 מטר מהם בלי לגעת.

 

ואל תשכחו שמעבר לשמירה עלינו והמבוגרים אפשר גם להתחשב בכל הצוותים הרפואיים שמקריבים את עצמם כעת ואת משפחותיהם בעבור אנשים כמוכם שמתרוצצים על הדשא ומפגישים את הילדים עם חברים. צוות רפואי שמתיש ומסכן את עצמו רק למענכם. 


כן זה הזוי, אבל קטן עליכם וגם אם לא במידה ואתם דפוקים כמוני – איך שהוא נצליח.

 

שיט, כמעט שכחתי, אנחנו עובדים עכשיו על תרופה זמנית לנגיף הקורונה. ערוץ הבידוד של מעלה החמישה יתחיל לשדר בעזרת השמש היום בצהריים. הודעה על שעת השידור והמקום בו הוא ישודר תצא בסמס. תעודדו את הילדים שלכם לקחת חלק. זו תרופה זמנית אבל בפיתוח מקומי.

 

חסר רכיב